Öğrenim kredisi nasıl alınır?

0

Öğrenim kredisi nasıl alınır isimli yazımızda; öğrenim kredisi başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları, KYK öğrenci bursu, öğrencilere kredi veren bankalar talebe kredisi hangi günler ödenir gibi konular hakkında bilgi paylaşacağız.


Öğrenim kredisi nedir?

Üniversiteyi kazanan ve yeni bir hayata atılan gençler ve ebeveynlerinin ilk düşünecekleri şeyden biri işin maddi boyutudur. Sizler de çevrenizde illa ki görüyorsunuzdur, güzel bir fakülteyi kazansa da yeterli maddi gücü olmadığı için okuyamayan ve hayallerini erteleyen pek çok genç mevcuttur. Devlet de bu durumu ön gördüğü için üniversiteyi kazanan gençlere öğrenim kredisi imkanı sunmaktadır.

İş bankası öğrenci kredi kartı başvurusu öğrenciler için kredi kartı ve özellikleri anlatılmaktadır.

Öğrenim kredisinin amacı; Öğrenim gören T.C uyruklu öğrencileri maddi açıdan desteklemek, kültürel gelişimlerini kolaylaştırmak amacı ile eğitim gördükleri yüksek öğrenim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen borç paradır. Öğrenim kredisi 2 yıllık fakülteler için 2 yıl, 4 yıllık fakülteler için de 4 yıllık olarak öğrenciye verilmektedir. Öğrenci bu borcu geri öderken Toptan Eşya fiyat endeksindeki artışlar dahil edilerek tutarı geriye ödeyecektir.

Öğrenci kredi başvurusu nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.


Öğrenim kredisi verilecek öğrenciler nasıl seçilir?

Lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri, açık öğretim öğrencileri, dikey geçiş sınavı ile ara vermeden eğitim hayatına devam edenler, Vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler, Yüksek lisans öğrencileri ve ikinci öğretimde okuyan öğrenciler öğrenim kredisinden yararlanabilir.


Eğitim kredisi nasıl alınır?

 • Öğrenciye eğitim kredisi veren bankalar,
 • Öğrencilere kredi kartı veren 5 banka
 • Üniversite öğrencilerine kredi kartı,
 • Ziraat öğrenci kredisi

  Öğrenim kredisi kimlere çıkar?

  Bir yüksek öğretim kurumundan mezun olan öğrenciler, yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler, artık yılda öğrenim görenler, kurumdan daha önce burs ya da kredi almış öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler öğrenim kredisinden faydalanamaz.


  Öğrenim kredisi başvurusu nasıl yapılır?

  Başvurular, üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra kurumun web adresinden kabul edilmektedir. Tabi ki başvurular da öncelik tanınan kriterler de mevcuttur. Örneğin; Şehit veya gazi çocukları, %40’ın üzerinde engelli olan öğrenciler, Darüşşafaka lisesinden mezun olanlar, anne veya babası Yurtkur’da çalışanlar, milli olmuş amatör sporcular, anne ve babası vefat edenler, anne ve babası kanunen ayrı olanlar gibi.

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

  Gizlilik ve Çerez Politikası