Kara listede olanlara kredi veren bankalar

0

Bu makalemizde kara listede olanlara kredi veren bankalar, sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, kara listeden nasıl çıkılır, kara listedekilere kredi kartı veren bankalar, hangi bankalar kara listede olanlara kredi veriyor gibi başlıklar hakkında bilgi paylaşacağız.

Öncelikle kara listenin tanımına bakacak olursak; Bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanarak zamanında ödenmeyen, bankalarla arası iyi olmayan, bankaya borçlanan ve epey uzun süre borcunu ödemeyen müşteriler, bankalar tarafından merkez bankasına iletilir. Merkez bankası tarafından bahsi geçen kişinin borçlu olduğu, borcunu ödemede zorluk çektiği, birikmiş borçları olmasına karşın borçları ödemedi şerhi konulur. Bu duruma da halk dilinde kara liste denilmektedir.

Merkez bankası tarafından kara listeye alınan şahıslara bütün bankalar tarafından 5 yıl süre ile taşıt, ihtiyaç ya da konut kredisi, kredi kartı gibi maddi destekler verilmemektedir.

Kara listeden çıkmak için ne gerekli?

Kara listeden çıkabilmek için ilk olarak borçların tümünün ödenmesi ya da bankalarla anlaşma yaparak borçların takside bağlanarak belli bir süre düzenli ödenmesi gerekmektedir. Bu süreç sonrasında Merkez bankası 5 yılın sonunda bahsi geçen kişiyi kara listeden çıkarmaktadır.

Son zamanlarda kara listede olan kişilerin sayısının artması ile birlikte de bankaların müşteri sayıları azalmıştır. Bu gibi sebeplerden dolayı, gerçekten borcunu ödemek isteyen kişilere, düzenli bir işleri ve sabit gelirleri olması şartı ile krediler verilmektedir.

Kara listede olanlara kredi veren bankalar kendilerini güvence altına almak zorundadırlar. Bu sebeple de kredi çekecek müşterinin sunabileceği ipotek, kefil gibi güvenceler ile kredilerini sunabilir. Eğer kara listedeki kişi yine krediyi ödemezse bu borç kefil olan kişiye ödetilir veya ipotek edilen taşınmaz icra yoluyla satılarak borç ödenir.

Eğer kara listede iseniz aylık yüksek miktarda ve düzenli gelirinizin olduğu bir hesabınız var ise; ya da esnek hesabınızın olduğu bir banka mevcutsa öncelikle o bankaya kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda işleminizin onaylanma ihtimali daha yüksektir. Ancak bu müşteriden müşteriye de değişebilmektedir.

Sizler de bankalara ziyaret gerçekleştirerek hangi şartlar dahilinde kredi alabileceğinizi öğrenebilir, gerekli durumlarda kefil ya da ipotek göstereceğinizi belirtebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası