En avantajlı kredi kartı hangisi?

0

kredi kartı hangisi sorusuna cevap vermeden önce kredi kartı hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum. Kredi kartı kullanmanın avantajları nelerdir, hangi bankaların kredi kartları daha avantajlı, kredi kartı nasıl kullanılmalı bütün bu soruları kısa bir şekilde sizlere anlatacağım.

Kredi kartı nedir, kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

Kredi kartı nedir, yapmış olduğumuz alışverişlerde, bankaların bize ödemelerde sunduğu kolaylıkla birlikte ödemede paraya alternatif olarak kullanılan bankaların ve diğer finans kuruluşlarının bizlere sunduğu taşıması kolay küçük hafıza içeren ödeme aracıdır. Kredi kartı kullanımı yaygınlaşmadan önce birçok esnafımız alışverişlerimizde bizlere kolaylık sağlayıp tabiri caizse kara kaplı defterlerinde veresiye yapıyorlardı. Bu veresiye işlemi biz müşteriler için çok avantajlı bir alışveriş işlemi oluyordu fakat birçok esnafımız bu sebepten mağdur olup iflas etmeye kadar gidiyordu. Zaman ilerledi ve bankalar hem müşterileri hem esnafı mağdur etmeyecek olan kredi kartlarını çıkardı. İstatistiklere göre ülkemizde 48 milyonun üzerinde kredi kartı kullanıcısı var.

Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce en avantajlı kredi kartının hangisi olduğunu araştırmalısınız. Daha sonra almak istediğiniz kredi kartını veren bankaya gidip başvuruda bulunmalısınız, başvuruda bulunduğunuz banka size imzalı bir başvuru formu verecektir. Bu formu doldurup imzaladıktan sonra bankanız sizi araştırmaya alacaktır. Daha önceki ödemelerinizin düzenli olup olmadığına bakacak, maaş bodrosuna bakacak ve eğer bir sıkıntı çıkmazsa size belirli limitler dahilinde kredi kartı vereceklerdir.

Kredi kartı kullanmanın avantajları nelerdir?

Kredi kartı kullanmanın avantajları nedir diye düşündüğümüz zaman aslında bize sunmuş olduğu tek bir avantajın olduğunu buluyoruz. Kredi kartı kullanıyorsak eğer yapmış olduğumuz alışverişlerde en küçüğünden en büyüğüne taksit imkanı sunuyor ve nakit paramız cebimizde kalıyor, kartın kesim tarihinden sonra alış veriş yapmış isek ödemeyi bir ay erteliyor. Biraz düşünüp şöyle bir baktığımızda aslında kredi kartının bize sunmuş olduğu çok büyük bir avantajın olmadığını fark ediyoruz ve bizim için kredi kartı kullanmanın dezavantajlarının neler olduğunu araştırıyoruz. Birçok insan kredi kartından ödeme yaparken o an cebinden para çıkmadığı için sanki bedava alış veriş yapıyormuş duygusuna kapılıp gerekli gereksiz birçok şey alıyor ve kredi kartı ekstresi geldiğinde beyninden vurulmuşa dönüyor. Bu sebeple kredi kartının bedava alış veriş imkanı sunmadığını aklımızdan çıkarmamalıyız. Yaygın olarak yapmış olduğumuz hatalardan bir diğeri ise nakit avans çekmek bunun çok riskli olduğunu her zaman bilmeliyiz ve nakit avans çekiminden uzak kalmalıyız. En önemli olanlarından biri ise kredi kartı ödemelerimizi her ay düzenli olarak taksit miktarı ne kadar ise o kadar yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Asgari ödeme olanağını yok sayarak düzenli taksitlerimizi yatırmalıyız. Aksi bir durumda hareket edersek kredi kartına olan borcumuz her gecen ay üstüne katlayarak artacak ve işin içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası