Eğitim kredisi şartları nelerdir?

0

Bu konumuzda Eğitim kredisi şartları nelerdir, eğitim kredisi veren bankalar, hangi bankalar eğitim kredisi veriyor, öğrenciye kredi ve hangi bankalar öğrencilere kredi veriyor gibi başlıkları inceleyeceğiz.

Günümüzde dershane, özel okul, özel kurs ve üniversite gibi eğitim- öğretim giderlerini ödemek amaçlı kullanılan krediler eğitim kredisi olarak adlandırılmaktadır. Bu talebin, müşteri portföyünün de farkında olan bankalar eğitim kredisi paketlerini müşterinin hizmetine sunmaktadır.

Peki eğitim kredisi şartları nelerdir?

Eğitim kredisinin her bankada farklı kullanım şartları olabilmektedir. Fakat genel geçer şartlardan bahsedecek olur isek; Çoğunlukla 18-25 yaş arası gruba eğitim kredisi ürünü sunulmaktadır. Yine kredi kullanım amacı da muhakkak eğitim alanına yönelik olmalıdır. Çünkü bankalar eğitim kredisi başvurusu için gelen müşterilerden genellikle eğitime ilişkin fatura örneği gibi masraflarını belgeleyebilecekleri evrak talep etmektedirler. Bu sebeple de eğitim kredisi başvurusu yapan müşterinin mutlaka fatura sunması gerekmektedir. Bu eğitim gideri faturasını bankaya sunduktan sonra banka sizden bünyelerindeki formu doldurmanızı talep edecektir. Ve bu formu dolduran şahısın da kendi adına düzenli ve sürekli bir kazancının olması gerekmektedir.

Eğitim kredisi başvurusu sonrası

Siz başvurduğunuz bankanın sizden talep ettiği belgeleri hazırlayıp bankaya sunduktan sonra, banka hakkınızda istihbarat süreci başlatacaktır. Bu süreçte de tıpkı ihtiyaç, taşıt, konut ve iş yeri kredisinde olduğu gibi başvuru yapan kişinin kredi notuna bakılacaktır. Bahsi geçen kişinin kredi notu risk grubunda değil ise gelir belgesine bakılır ve bu iki kıstas sonrası kredi onayına karar verilir. Kredi notunuz yüksek ise yani geçmiş banka ürünlerinizi sorunsuz bir şekilde geriye ödediyseniz kredi başvurunuz muhtemelen onaylanacaktır. Fakat geçmişte kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı ve esnek hesap gibi bankacılık ürünlerini bankaya aksatarak ödediyseniz ve hali hazırda devam eden borçlarınız var ise kredi onay süreciniz olumsuz şekilde neticelenebilir. Bu sebeple ihtiyacınız olan eğitim kredisine başvurmadan önce kredi notunuz düşük ise 3-4 ay boyunca var olan borçlarınızı eksiksiz bir biçimde ödeyerek puanınızın yükselmesini sağlayıp, ardından başvurunuzu tamamlamanız sağlıklı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası